Makaleler

Ömrünü Cevize Adamış bir isim tanıyanları ona 'ceviz adam! ismini yakıştırmışlar. Cevizi bilimsel olarak tanımış,yaşamış ve hayatına sindirmiş.

Dr.Gültekin Çelebioğlu 1938 tokat doğumlu, bir Ziraat Yüksek Mühendisliği mezuniyetinden sonra Rize ve Yalova bahçe Kültürleri Araştırma Enstitülerinde 10'ar Yıl Çalıştıktan sonra Bursa tARIM İL Müdürlüğü'nde de 7 Yıl Çalışıp 1988 yılında emekli oldu.Türkiye'de ilk Ceviz çalışması 1969 yılında başlatılmış. Gültekin bey Bey 1973 yılı itibariyle Başladığı ceviz araştırmalarına emekli olduktan sonra kendi Özel Bahçesinde Devam Ediyor.Ceviz bitkisinde türkiye, ağaç sayısı bakımından Amerika Birleşik Devletleri İle Birlikte Dünyanın en Zengin İki Ülkesinden Biri Ağaç Başına Üretim Açısından Ülkemiz, Ortalama 35 Kg ile ABD ,Fransa,İtalya ve Portekiz'den sonra Beşinci sırada.Amerika'da ağaç başına üretim ortalama 110 Kilogram.Türkiye'de verimin düşük omasının en önemli nedeni islah çalışmalarının çok geç başlamış olması ve ceviz ağaçlarımızın çok büyük bir kesiminin aşılı fidandan değil de tohumdan üretilmiş olması. Tür cevizi Avrupa'da Çok iyi tanınyor ve seviliyor.Avrupa Birliği sürecinde,sayet aşılı ceviz fidanı ile ceviz bahçeleri oluşturma çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ederse,ülkemiz için çok önemli bir gelir kaynağı oluşturacak.

EROZYONLA MÜCADELEDE CEVİZ!

Gültekin Bey Tema Vakfi'nin erozyonla mücadele için önerdiği ve kampanya başlattığı meşe palamudu yerine ceviz fidanı seçilip kontrollü ceviz ormanları meydana getirilmesi durumunda,meyvesinden ve ağacından yaralanılacağı gibi erozyon ve orman yangınlarını önleme açısından da cevizin meşeden daha olumlu sonuçlar verebileceğini söylüyor. 

 

  • 1.Meyve ve keresetesinden yaralandığımız ceviz üçbin yıldır Anadlu'da yetiştirildiği için anavatanı Anadolu sayılabilir.
  • 2.Ceviz yamaç,kıraç arazilerde ve dere kenarlarında rahatlıkla ve erezyonu çok iyi önler.
  • 3.Ürünleri kuru meyvedir.Kolay muhafaza edilir.Çabuk paraya çevrilir.
  • 4.Cevizde %16 17 protein %65 70 kolesterol içermeyen yağ,%15 mir,sodyum,potasyum,magnesyum gibi minarellerle A,B,B2,B3,C,D,E ve P vitaminleri içerir.
  • 5.Normal olarak üçyüz yıl yaşayan ceviz ağacı nesiller boyu meyvesinden yararlanıldığı gibi verimden düştüğündede kerestesinden çok kaliteli mobilya imalatından faydalanılır.
  • 6.Ülkemizde 1969 yılından beri yapılan ceviz araştırmaları sonucunda bugün istenien miktarda aşılı ceviz fidanı bulup yüksek verimli bahçeler kurmak mümkündür.
  • 7.Ceviz iyi değerlendirildiği takdirde getirdiği iyi gelir nedeni ile köyden kente göçü engeller.

     GÜLTEKİN ÇELEBİOĞLU

maps